Dar 2010 m. birželį VšĮ “Karių teisių gynimo centras” (KTGC) įspėjo Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministeriją (KAM) apie vykdomą neteisėtą karo prievolės tarnybos (KPAT) karininkų atleidimą iš tarnybos. Deja, į perspėjimus KAM teisės departamentas nereagavo. Taip pat nereagavo ir į V.M. skundą dėl jo teisių pažeidimo ir neteisėto atleidimo iš pareigų.
Bylų maratonas prasidėjo nuo 2010 m. liepos 28 d. ir tesėsi beveik tris metus iki 2013 m. gegužės 20 d. LVAT priimtas jau antras panašus sprendimas, kuriuo gražintas neteisėtai iš tarnybos atleistas vyr. ltn. V.M., įrodo, kad buvo neskaidriai atlikta KPAT reforma, dėl ko buvo pažeisti teisėti karių lūkesčiai. O tai bet kokiu atveju atsiliepia KAM reputacijai, kuri ir taip nėra labai gera žvelgiant per tarnybinių ginčų prizmę.
Be abejo, būtina ieškoti atsakymo į klausimą, kodėl taip nutiko. KTGC vertinimu, tokie įvykiai neįvyko be KAM teisės departamento (TD) žinios, todėl akivaizdu, kad KAM TD kai kurias pareigas užima abejotinos kvalifikacijos teisininkai, dėl kurių kaltės 2010 metais ir įvyko neteisėtų atleidimų iš tarnybos banga.
Pagrindinis motyvas, dėl kurio vyr. ltn. V.M. buvo grąžintas į tarnybą – 2010 m. birželio mėn. į laisvas pareigas buvo skiriami ir siūlomi LKA kariūnai, kada tuo tarpu pareiškėjas net nebuvo įvardintas į minėtas laisvas pareigas kaip kandidatas, o buvo atleistas iš tarnybos neva dėl to, kad nebuvo V.M. kario laipsnį ir kvalifikaciją atitinkančių pareigų visoje KAS struktūroje.
Laimonas Jakas